W piątek 13 grudnia 2013 roku odbyło się posiedzenie Okręgowego Zarządu Mazowieckiego Polskiego Związku Działkowców. Obrady poświęcono nowej ustawie działkowej i nowym zadaniom stojącym przed OZM. Uczestnicy posiedzenia wybrali także nowego prezesa OZM PZD.
Posiedzenie otworzył Wiceprezes OZM PZD Pan Stanisław Zawadka, witając zaproszonych gości – Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego, pełnomocników Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej mec. Bartłomieja Piecha i mec. Tomasza Terleckiego oraz Przewodniczącą Komisarycznej Okręgowej Komisji Rewizyjnej Teresę Małecką, a także Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rozjemczej Eugeniusza Dobosza.
Na wstępie Wiceprezes OZM PZD przypomniał etapy walki o nową ustawę działkową na przestrzeni mijającego roku. Nawiązał do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012r. oraz przypomniał o organizowanych przez działkowców mazowieckich pikietach pod biurami poselskimi, spotkaniach z przedstawicielami partii politycznych i samorządowcami oraz o tysiącach nadsyłanych przez działkowców apeli, listów i stanowisk w obronie ogrodów działkowych. Wyraźnie zaznaczył, iż przełomowym momentem w walce o nową ustawę było spotkanie z Premierem Donaldem Tuskiem 18 listopada br. Przy tej okazji Wiceprezes wyraził ogromne uznanie dla Prezesa PZD oraz pełnomocników Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej i podziękował im za ogromną charyzmę i upór w dążeniu do wywalczenia dla działkowców dobrej ustawy. W ramach podziękowań Prezesowi PZD oraz mecenasom wręczono kwiaty.
W dalszej części obrad kierownik biura OZM PZD Pani Anna Kubuj przedstawiła zebranym najistotniejsze zapisy przepisów nowej ustawy o ROD, a w szczególności kwestie decydujące o przyszłym funkcjonowaniu ogrodów działkowych i sytuacji prawnej działkowców.
Następnie głos zabierali zebrani uczestnicy posiedzenia plenarnego OZM PZD. Pan Grzegorz Oracz z Ostrołęki podzielił się wrażeniami z obrad Sejmu oraz z przebiegu głosowań sejmowych i senackich. Nawiązał także do wspólnych działań na rzecz walki o nową ustawę na przestrzeni niemal całego 2013 roku.
Pan Ryszard Niedbała (Prezes zarządu ROD „Rakowiec” w Warszawie) podniósł natomiast kwestie związane z licznymi pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi interpretacji przepisów nowej ustawy, które napływają od samych działkowców. Pan Marian Wesołowski zwrócił uwagę na potrzebę uzyskania przez nowe stowarzyszenia osobowości prawnej. Na wszystkie pytania i wątpliwości na bieżąco starali się odpowiadać pełnomocnicy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.
Głos zabrał także Prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki, który przybliżył zebranym aktualną sytuację, w jakiej znajdują się ogrody działkowe. Powiedział o pracach w Senacie i o zgłoszonych przez senatorów poprawkach, które spowodowały, iż ustawa musiała ponownie wrócić do Sejmu. „Potraktujmy ten dzień, jako dzień sukcesu” – powiedział Prezes Kondracki wyrażając przekonanie, iż ustawa z senackimi poprawkami zostanie bez problemów ponownie przegłosowana przez Sejm (co, jak się okazało jeszcze tego samego dnia miało miejsce – ustawa został przyjęta przez Sejm RP- przyp. red.) W takim przypadku, począwszy od 14 grudnia Prezydent RP będzie miał 21 dni na podpisanie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
W związku z tym nowa ustawa wejdzie w życie 19 stycznia 2014r. i z tym dniem PZD przekształci się w stowarzyszenie ogrodowe, które działać będzie w oparciu o ustawę prawo o stowarzyszeniach. Prezes PZD podkreślił w swoim wystąpieniu, że mimo, iż sukcesem zakończyły się prace legislacyjne w obu izbach parlamentu, działkowcy powinni występować z apelami, listami do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o jak najszybsze podpisanie ustawy, tak żeby w nowym roku bez przeszkód mogła zacząć obowiązywać nowa ustawa.
Prezes PZD nadmienił również, że jesteśmy dopiero na początku nowej drogi i czeka nas ogrom pracy. Przekazał również, zebranym informacje o pracach specjalnych zespołów roboczych, które powstały w Krajowej Radzie PZD. Zespoły te zostały powołane w celu opracowania materiałów i wytycznych, które będą potrzebne i pomocne w działalności PZD i ogrodów w nowej sytuacji prawnej.
W odniesieniu do ogrodów warszawskich Prezes PZD podkreślił, iż koniecznym jest, aby dążyć do szybkiego uregulowania skomplikowanej sytuacji prawnej ogrodów – szczególnie związanej z tzw. dekretem Bieruta. W tym celu zachodzi potrzeba organizowania się i wspólnego działania, aby być znaczącym i silnym partnerem w rozmowach z władzami Warszawy.
„Ogrody działkowe w Polsce, to wciąż jeszcze nie odkryte dobro, zarówno przez władze, ale i przez nas samych. Mam nadzieję, iż nowa ustawa otworzy przed nami nowe perspektywy” – powiedział Prezes PZD. Na zakończenie podziękował wszystkim, którzy walczyli o ustawę i poprosił także o przekazanie podziękowań działkowcom w ogrodach, a następnie złożył wszystkim zebranym najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne.
Następnie głos zabrał mec. Bartłomiej Piech, który przede wszystkim podziękował za zaangażowanie i pracę, która doprowadziła do uchwalenia nowej ustawy. Wyraził nadzieję, że Prezydent RP podejdzie do sprawy obiektywnie i podpisze ustawę bez zbędnej zwłoki. Mimo to, działkowcy powinni zdobyć się jeszcze na wysiłek i nie ustawać w występowaniu do Prezydenta RP ze stanowiskami w sprawie szybkiego podpisania ustawy. Mecenas Piech podkreślił też, że nie byłoby oczywistych korzyści dla każdego działkowca (np. zwolnień podatkowych) oraz ustawy w takim kształcie, gdyby nie istnienie jednej, silnej ogólnopolskiej organizacji. W podobnym tonie wyrażał się o nowej sytuacji działkowców mec. Tomasz Terlecki.
W kolejnej części posiedzenia przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków Pan Grzegorz Oracz odczytał tekst podziękowania dla Premiera Donalda Tuska oraz apelu do Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Stanowiska po odczytaniu zostały przyjęte i podpisane przez wszystkich zebranych uczestników posiedzenia OZM PZD.
Ostatnią część posiedzenia poświęcono sprawom organizacyjnym. W obliczu braku prezesa OZM PZD, pełniący jego obowiązki wiceprezes OZM Pan Stanisław Zawadka podkreślił potrzebę wybrania nowego, prężnego Prezesa OZM PZD, który będzie mógł w całości poświęcić się pracy związkowej. Na to stanowisko został zaproponowany Pan Tadeusz Szmit (prezes zarządu ROD „Agawa” w Warszawie). Przedstawiony kandydat został zaakceptowany i wybrany na nowego Prezesa OZM PZD. W krótkim wystąpieniu nowy Prezes OZM PZD podziękował za zaufanie i przedstawił najważniejsze założenia planu działań, który ma nadzieję zrealizować jako Prezes OZM PZD.
Na zakończenie obrad Prezes PZD Eugeniusz Kondracki podziękował Panu Stanisławowi Zawadce, za pełne poświęcenia pełnienie obowiązków Prezesa OZM przez niemal cały, trudny dla Związku, mijający rok oraz pogratulował nowo wybranemu prezesowi OZM PZD. W podzięce za całoroczną pracę i starania na rzecz uchwalenia nowej ustawy, Wiceprezes OZM otrzymał kwiaty od wszystkich zebranych.
Obrady zakończył Wiceprezes OZM PZD dziękując za miłe słowa i zaufanie oraz złożył wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Stwierdził także, iż jest przekonany o tym, że biuro OZM PZD jest dobrze kierowane i merytorycznie przygotowane do podjęcia nowych zadań, zawiązanych z wejściem w życie nowej ustawy działkowej.
oma