Spalanie na działkach surowo zabronione

06 listopad 2015

Sezon jesienny wiąże się z przygotowywaniem działek do zimy. Przy tej okazji niektórzy działkowcy decydują się na pozbycie resztek roślin i odpadów poprzez spalenie ich.  To zatem dobry czas, aby przypomnieć wszystkim działkowcom, że spalanie na działkach jest surowo zabronione. Mówi o tym zarówno prawo krajowe, w tym miejscowe, jak i przepisy PZD.

Niestety media co chwilę donoszą o kolejnych przypadkach spalania w rodzinnych ogrodach działkowych. Sygnalizowała już to Nowa Trybuna Opolska i Tygodnik Dzierżoniowski, podkreślając niezadowolenie z tego faktu mieszkańców pobliskich osiedli, kierowców dróg przebiegających wzdłuż ogrodów, a także innych działkowców. Do mieszkańców Zamościa i działkowców apeluje także Urząd Zamościa za pośrednictwem serwisu eZamość.pl. O zakazie spalania pisze też „Głos Ziemi Cieszyńskiej”, poznań.pl i tygodnik-krapkowicki.info. Jak widać temat spalania dotyczy wszystkich rejonów Polski.
Dlaczego nie należy spalać w ROD?
Problem spalania nie pojawia się jedynie w mediach. Skargi w tej sprawie od osób mieszkających w sąsiedztwie ROD wpływają także bezpośrednio do Krajowej Rady PZD. „Działkowcy ustawicznie spalają liście, są bezkarni, a do tego agresywni. Jestem po operacji krtani, mam malutkie dziecko. Kompletnie tego nie rozumiem. Kłęby dymu nas zabijają!” – można przeczytać w jednej z nich.
Działkowcy, ogrody i PZD wśród społeczeństwa i władz samorządowych cieszą się bardzo dobrą opinią. Niepotrzebne jest zatem  niszczenie tego wizerunku poprzez spalanie na działkach. Media od razu wyłapują nawet pojedyncze takie przypadki. Psuje to opinię wszystkim działkowcom i Związkowi, a okoliczni mieszkańcy negatywnie się do nas ustosunkowują.
To bardzo ważne, aby działkowcy żyli w dobrych relacjach zarówno z władzami samorządowymi, jak i mieszkańcami swojej gminy. Te relacje bezpośrednio przekładają się bowiem na możliwości otrzymania dotacji przez ROD. Chodzi tu zarówno o dotacje celowe z art. 17 ustawy o ROD (czytaj więcej – komunikat KR PZD), jak również pochodzące z Budżetu Obywatelskiego, gdzie podczas głosowania wszystkich mieszkańców są wybierane projekty, które otrzymają środki na inwestycje.(czytaj więcej – Dziennik Trybuna: Inwestycje w ogrodach. Pieniądze na wyciagnięcie ręki)
W świetle prawa
Spalania odpadów zakazuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządków w gminach (art. 10 ust. 2a). Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogrodzie działkowym może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł lub grzywną 5000 zł. Natomiast art. 191. ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach mówi: Kto wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny.
Należy także podkreślić, że zakaz spalania jest zapisany również w regulaminie ROD (§ 68 pkt. 5), którego każdy działkowiec zobowiązany jest przestrzegać. (zobacz regulamin ROD)
Co więcej, zakaz spalania wiąże się także z dopiero co uchwaloną tzw. ustawą antysmogową, która ma na celu ograniczenie ilości szkodliwych substancji w powietrzu. (czytaj więcej – komunikat KR PZD)
Warszawa a spalanie
Władze samorządowe na terenie Województwa Mazowieckiego w związku z uchwalonymi Programami Ochrony Powietrza wprowadziły kategoryczny zakaz spalania. W tej sprawie do Krajowej Rady PZD pismo przesłał zastępca burmistrza Dzielnicy Mokotów w Warszawie. Informuje w nim o zwiększonej aktywności działkowców w zakresie spalania wieczorową porą, co niesie ze sobą dodatkowe zagrożenie dla okolicznych mieszkańców ROD w postaci niedogaszonych palenisk. Jednocześnie przypomina, że resztki roślinne powinny być kompostowane bądź zbierane do specjalnych pojemników na odpady zielone (dotyczy odpadów nie nadających się do kompostowania) i odbierane przez firmę komunalną. (czytaj więcej - pełna treść pisma)
PZD radzi
Zakaz spalania podyktowany jest nie tylko dobrym sąsiedztwem i względami bezpieczeństwa, ale również ekologią. Spalanie ma szkodliwy wpływ na glebę. Ogień wyjaławia ją, a ponadto zabija zwierzęta i mikroorganizmy.
Dlatego Krajowa Rada PZD zachęca do zakładania własnych kompostowników. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w bezpłatnej broszurze wydanej przez KR PZD, która dostępna jest w OZ i w Zarządach ROD, jak również na stronie pzd.pl w zakładce wydawnictwa – broszury. (zobacz broszurę)
AD
 

Polski Związek Działkowców
Rodzinny Ogród Działkowy "Czeczotka"


ul. R. Traugutta 44
07-410 Ostrołęka
tel./fax: +48 (29) 760-22-65

tel. kom.  516 935 535  Telefony aktywne w godz.  8.00 - 14.00
Regon: 007015915-28679
NIP: 758-18-89-489
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.