Kwiaty cebulowe to wdzięczne i dosyć proste tworzywo roślinne do uzyskania atrakcyjnych kompozycji na działce i w ogrodzie. Co więcej, połączenie ich z innymi roślinami ozdobnymi stworzy ciekawy efekt od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Zanim rozwiną się liście drzew i krzewów cebulki mają zapewnione doskonałe warunki świetlne, a późną jesienią i zimą opadłe liście stanowią naturalną ściółkę chroniącą zimujące w glebie cebulki przed mrozem. Kwiaty cebulowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji – po przekwitnięciu część nadziemna zamiera ustępując miejsca innym roślinom ozdobnym.
Wymagania
Najpopularniejsze gatunki, czyli przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, cebulice nie mają dużych wymagań. Lubią lekkie, próchniczne, lekko wilgotne i wapienne gleby. Jedynie krokusy lepiej czują się na lekko kwaśnych i umiarkowanie wilgotnych glebach. Większość cebulek źle czuje się na glebach ciężkich i mokrych – w takich warunkach rośliny chorują i gniją. Dla roślin cebulowych najlepsze jest pH obojętne (6,8-7,2).
Jak zaplanować nasadzenia?
Optymalne warunki uprawy (podłoże, stanowisko) mają decydujący wpływ na prawidłowy rozwój roślin. I tak na przykład, w ogrodzie zacienionym, z ciężką, mokrą lub bardzo kwaśną glebą, lepiej nie sadzić kwiatów cebulowych, bo efekt będzie mizerny. Ważne jest dobranie dla cebulek właściwego miejsca i połączenie ich z innymi roślinami, by stworzyć spójną kompozycję ogrodową. Kwiaty cebulowe najlepiej będą się prezentować w dużych grupach na tle trawnika lub pod dużymi drzewami. Nie mogą być zasłonięte przez wyższe krzewy, dlatego najlepiej zaplanować nasadzenia cebulek tak, by zawsze znajdowały się przed krzewami lub dużymi bylinami, które mają stanowić tło.
Towarzystwo dla cebulek
Dobrze będą się prezentować w towarzystwie niskich i średnich bylin, niskich traw ozdobnych oraz roślin dwuletnich np. bratków, niezapominajek, stokrotek. Dobrym miejscem dla wiosennych kwiatów cebulowych jest także ogród skalny – niskie odmiany narcyzów, tulipanów oraz krokusy, śnieżyczka przebiśnieg i szafirki. Nieźle wyglądają również w połączeniu z karłowymi odmianami krzewów zimozielonych (liściastych i iglastych) lub na tle wyższych krzewów liściastych o barwnej korze (np. dereń biały `Sibirica` i dereń rozłogowy `Flaviramea`).
Także w donicach i pojemnikach
Kwiaty roślin cebulowych bardzo dobrze radzą sobie także posadzone w donicach i różnego rodzaju pojemnikach. W jednej donicy możemy posadzić kilka różnych gatunków i odmian roślin, które będą kwitły po sobie (jeśli dobrze dobierzemy termin kwitnienia). Dla lepszego efektu ozdobnego można łączyć różne gatunki np. tulipany z pierwiosnkami, czy kosaćce lub szafirki z bratkami.
Jak kupować cebulki?
Najbezpieczniej jest dokładnie obejrzeć cebulki przed zakupem i kupować tylko te zdrowe (bez oznak chorób – śladów pleśni ani uszkodzeń mechanicznych), w sprawdzonych punktach sprzedaży. Lepiej kupić co najmniej kilka cebul jednego gatunku – wiosenne kwiaty cebulowe najlepiej prezentują się w większych grupach
Sadzenie – jak i kiedy?
Według ogólnej, złotej zasady, cebulki sadzimy w dobrze przepuszczalnym (lekkim) podłożu
na głębokości odpowiadającej 3-krotnej ich wielkości (wysokości). To ważne, ponieważ zbyt płytkie lub za głębokie posadzenie cebulek może powodować brak kwitnienia lub sprawić, że roślina w ogóle się nie pojawi.
Cebulki kwiatowe roślin zimujących w gruncie sadzi się – w zależności od gatunku – od sierpnia do października (większość we wrześniu i w pierwszej połowie października). W wyjątkowych przypadkach (jeśli nie zdążyliśmy wcześniej) można ostatecznie posadzić cebulki później, dopóki nie zmarznie grunt. Gdy temperatura spadnie poniżej –5 stopni Celsjusza dobrze jest okryć rabatę suchymi liśćmi lub gałązkami drzew iglastych (tzw. stroiszem). Warstwę ochronną zdejmujemy wiosną (przy temperaturze utrzymującej się na poziomie ponad 5 stopni Celsjusza).
Maciej Aleksandrowicz
instruktor ogrodniczy
OZ Mazowiecki PZD
zdjęcia: pixabay.com