Pielęgnacja roślin zimą

09 luty 2018

Czy zimą trzeba podlewać rośliny?

altTytułowe pytanie może wydawać się dziwne, ale obfite nawodnienie – głównie przed zimą – jest bardzo ważne w przypadku wielu roślin, szczególnie iglaków i liściastych roślin zimozielonych. Niezwykle istotne staje się to wtedy, gdy jesień była ciepła, sucha i słoneczna. Które gatunki roślin są szczególnie wrażliwe na brak podlewania zimą? Jakie są konsekwencje braku podlewania roślin przed i w trakcie zimy?
 
 
alt
Nierzadko zdarza się, że krzewy ozdobne lub inne rośliny ogrodowe nie przetrwały zimy nie ze względu na przemrożenie, a właśnie z powodu braku nawadniania. Problem dotyczy głównie roślin uprawianych w pojemnikach, ale dotyka często także rośliny uprawiane w gruncie. Spośród iglaków najbardziej wrażliwe na brak wilgoci w podłożu zimą są np. cyprysiki, jałowce, jodły i sosny. Wśród krzewów liściastych wymienić można np. zimozielone – bukszpan, mahonia i różaneczniki.
Dlaczego podlewanie roślin zimą jest ważne?
Rośliny zimozielone cały czas wydatkują wodę poprzez swoje liście i igły (szczególnie w okresach cieplejszej, kiedy otwierają się w liściach aparaty szparkowe, przez które wyparowuje woda). Gdy w tym samym czasie gleba jest zamarznięta, roślina nie może pobierać wody przez korzenie. Do tego dochodzi często także suche, zimne powietrze i wysuszające, mroźne wiatry.
alt
Wszystko to przyczynia się do powstawania zjawiska tzw. suszy fizjologicznej, która prowadzi do brązowienia, usychania i w końcu zamierania roślin. Proces ten jest szczególnie groźny pod koniec zimy, kiedy słońce już silniej operuje i zdarzają się dłuższe okresy ocieplenia. Wtedy właśnie nie można zapomnieć o obfitym podlaniu roślin.
W przypadku iglaków i zimozielonych roślin liściastych bardzo istotne jest obfite nawodnienie przed zimą. Szczególnie ważne staje się to po ciepłej jesieni, gdy rośliny przygotowują się do zimy i w tym procesie kluczowe jest dobre nawodnienie. Właściwe nawodnienie i nawozy fosforowo-potasowe zastosowane wczesną jesienią powodują, że rośliny stają się o wiele bardziej odporne na przemarzanie.
alt
Jak reagować i pomagać roślinom?
Jeżeli rośliny zimozielone nie zostały podlane tuż przed nastaniem mrozów trzeba im pomóc w trakcie zimy. Gdy w okresach długich mrozów liście są pozwijane (różaneczniki), a krzewy przybierają niezdrowy wygląd (co jest objawem braku wody w glebie), przy najbliższym ociepleniu, gdy ziemia rozmarznie, należy rośliny obficie podlać
Dodatkowo, roślinom pomoże z pewnością ściółkowanie gleby. Odpowiednio gruba warstwa ściółki zapobiega wyparowaniu wody z gleby i ogranicza proces jej zamarzania. Warto także zastosować osłony od mroźnych wschodnich wiatrów.
 
Maciej Aleksandrowicz
instruktor ogrodniczy
OZ Mazowiecki PZD
zdjęcia: pixabay.com

Polski Związek Działkowców
Rodzinny Ogród Działkowy "Czeczotka"


ul. R. Traugutta 44
07-410 Ostrołęka
tel./fax: +48 (29) 760-22-65

tel. kom.  516 935 535  Telefony aktywne w godz.  8.00 - 14.00
Regon: 007015915-28679
NIP: 758-18-89-489
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.